County Adult‎ > ‎

40 x 20 County Championship participants

posted 9 Feb 2016, 11:27 by Sean Foley
Minor Singles

A.  Nicky O’Shea (Kells)  v  John Delaney (St Patricks)

1. Conor Murphy (Kells)  v  Winner (A)

2. Conor Condon (Kells)  v  James Culleton (Windgap)

3. Winner (1)  v  Winner (2)

Minor Doubles

1. John Delaney/Nathan Donohoe (St Patricks)  v  James Culleton/Ptr (Windgap)

2. Conor Murphy /Conor Condon (Kells)  v  Winner (1)

Junior (B) Singles

1. Fergal Lalor (Talbots Inch)  v  Peter Landy (Windgap)

2. Mark Dowling (Mothel)  v  Michael Power (Windgap)

3. Niall Mulhern (Mullinavat)  v  Ronan Egan (Clogh)

4. Eoin Walllace (Kells)  v  Eddie Clifford (O’Loughlins)

5. Patrick Brennan (Mothel)  v  Shane Power (Windgap)

6. Craig Cummins (St Patricks)  v  Wesley Smyth (Windgap)

7. James Hennessy (O’Loughlins)  v  Darren Walsh (Windgap)

8. Adrian Farrell (Mothel)  v  Lee Quinn (Windgap)


 

Junior (B) Doubles

1. Daryl Cummins/Ptr (St Patricks)  v  Darren Walsh/Peter Landy (Windgap)

2. Niall Mulhern/Patrick Murphy (Mullinavat)  v  Wesley Smyth/Lee Quinn (Windgap)

3. Michael Power/Shane Power (Windgap)  v  Eddie Clifford/James Hennessy (O’Loughlins)    

4. Adrian Farrell/Mark Dowling (Mothel)  v  P J Barron/Ptr (Windgap)

Junior Singles

A.   Dylan Caulfield (Kilfane)  v  Darragh O’Shea (Windgap)

1. Michael Conville (St Patricks)  v  Winner (A)

2. J J English (Goresbridge)  v  Emmett Landy (Windgap)

3. Dan Breen (Kells)  v  Fergal Lalor (Talbots Inch)

4. John O’Neill (Goresbridge)  v  Sean Foley (Windgap)

Draw follows through

Junior Doubles

A. Michael Conville/Craig Cummins (St Patricks)  v  Dan Breen/Eoin Wallace (Kells)

1. J J English/John O’Neill (Goresbridge)  v  Darragh O’Shea/Emmett Landy (Windgap)

2. Sean Foley/Cian Ryan (Windgap)  v  Winner (A)

3. Winner (1)  v  Winner (2)

Intermediate Singles

A. John O’Neill (Goresbridge)  v  Philip Lonergon (Windgap)

1. Ger Anthony (Mullinavat)  v  Winner (A)

2. Brian Mahon (Clogh)  v  Anthony Martin (Kells)

3. J J English (Goresbridge)  v  Diarmuid Burke (Kells)

4. Shane Dunne (Clogh)  v  Eamonn Hawe (Windgap)

Draw follows through

Intermediate Doubles

A.  Anthony Martin/Ptr (Kells)  v  Graham & Andrew Lawlor (Clogh)

1. J J English/John O’Neill (Goresbridge)  v  Winner (A)

2. Philip Lonergon/Eamonn Hawe (Windgap)  v   Shane Dunne/Padraig Cooney (Clogh)

3. Winner (1)  v  Winner (2)

A.  Daniel Love (Clogh)  v  Brian Manogue (Kells)

B. Shem Kelly (Mothel)  v  Eddie Burke (O’Loughlins)

1. Peter Funchion (Kells)  v  Winner (A)

2. Michael Walsh (Talbots Inch)  v  Brendan Burke (Kells)  

3. Patrick Funchion (Kells)  v  Winner (B)

4. Ciaran Neary (Talbots Inch)  v  William Love (Clogh)

Draw follows through

Senior Doubles

A. Brendan & Diarmuid Burke (Kells)  v  William & Daniel  Love (Clogh)

1. Peter Funchion/Patrick Funchion (Kells)   v  Shem Kelly/Paul Dowling (Mothel)

2. Ciaran Neary/Michael Walsh (Talbots Inch)   v  Winner (A)

3. Winner (1)  v  Winner (2)

Masters (A) Singles

B. Joe Daly (O’Loughlins)  v  Tom Dooley (Kilfane)

C.  David Bourke (Mothel)  v  John Morrissey (O’Loughlins)

1. Johnny Brennan (Mothel)  v  Winner (A)

2. Tom O’Keeffe (Kilfane)  v  Winner (B)

3. Eamonn Purcell (Windgap)  v  Paul Dowling (Mothel)

4. Joe Hennessy (O’Loughlins)  v  Canice Quigley (Talbots Inch)

Draw follows through

Masters (A) Doubles

1. Joe Daly/John Morrissey (O’Loughlins)  v  Johnny Brennan/David Bourke (Mothel)

2. Tom O’Keeffe/Tom Dooley (Kilfane)  v  Eamonn & Jimmy Purcell (Windgap)

3. Winner (1)  v  Winner (2)

Masters (B) Singles

1. Eoin Brannigan (O’Loughlins)  v  Liam Drennan (Galmoy)

2. Michael O’Shea (Windgap)  v  Willie Pratt (O’Loughlins)

3. Steven Hally (O’Loughlins)  v  John Duggan (Galmoy)

4. Pat Funchion (Callan)  v  Jimmy Purcell (Windgap)

Draw follows through

Masters (B) Doubles

1. Willie Pratt /Ptr(O’Loughlins)   v   John Duggan/Liam Drennan (Galmoy)

2. Steven Hally/Ptr (O’Loughlins)   v   Michael O’Shea/Ptr (Windgap)

3. Winner (1)  v  Winner (2) 

Masters (C) Singles

A     Michael Dalton (Kilfane)  v  Jimmy Shanahan (Mullinavat)

B.  Ray Ryan (Kilfane)  v  Jim Dooley (O’Loughlins)

1. Jimmy Neary (Talbots Inch)  v  Eddie English (Goresbridge)

2. Simon Walsh (Windgap)  v  Winner (A)

3. Gerry Murphy (Goresbridge)  v  Jarleth Duggan (Galmoy)

4. Joe Anthony (Mullinavat)  v  Winner (B)

Special Masters (C) Singles

1. Pat O’Keeffe (Kilfane)  v  John Maguire (Galmoy)

2. Peter Ryan (Galmoy)

3. Pat Foley (Windgap)  v  Pat Glendon (Galmoy)

4. Pat Jordan (Kilfane)

Draw follows through

Masters (C) Doubles

1. Joe Anthony/Jimmy Shanahan (Mullinavat)  v  Pat Jordan/Pat O’Keeffe (Kilfane)

2. Simon Walsh/Pat Foley (Windgap)  v  Jarleth Duggan/Pat Glendon (Galmoy)

3. Eddie English/Ptr (Goresbridge)  v  Peter Ryan/John Maguire (Galmoy)

4. Jimmy Neary/Pat Savage (Talbots Inch)  v  Michael Dalton/Ray Ryan (Kilfane)

Draw follows through
Comments