Club News‎ > ‎

Junior National Fixtures 2011

posted 30 Oct 2011, 14:02 by Unknown user

Windgap have a number of players competing in junior Nationals, see fixtures below


Irish Junior 40x20 Nationals 2011: Qualifying Rounds Weekend

 

(Fixtures pending confirmation with venues)

 

Saturday 5th November 2011, Crinkle, Offaly, starts 2pm:

BU13A: D. Stephen Smith (St. Patricks, Cavan) v Diarmuid Mulkerrins (Moycullen)

BU13B: S. Ryan Mohan (St. Mellans) v Martin Mulhern (Charlestown)

BU13B: T. Alan Browne (St. Joseph's, Wx) v Mikey Carey (Kilkenny)

BU13A: G. Cian Ó Conghaille (Micheal Breathnach's) v Aidan O'Flaherty (Tipperary) 

BU13A: E. Danny Dunne (Kells) v Jason English (Tipperary)

BU13B: 4. Winner Match S v Winner Match T


Saturday 5th November 2011, St. Coman's, Roscommon, starts 2pm:

BU13B: O. Odhran Quinn (Sligo) v Conor McNelis (Cappagh/Tyr)

BU13B: P. Thomas Donohoe (St. Patrick's) v Ian de Capitani

BU13A: A. Alan Doonan (Fenagh) v Jack Hayes (Clarecastle)

BU13A: B. Jarlath Scollan (Fenagh) v Ronan McKay (Carrickmore)

BU15B: O. Aaron Scollan (Fenagh) v Donal Egan (St. Comans)

BU13B: 13. Winner Match O v Winner Match P


Saturday 5th November 2011, O'Loughlin's CT1, Kilkenny, starts 2pm:

BU13A: C. Shane Dunne (Kilkenny) v Aaron Patterson

BU13A: F. Aaron Kinsella (Coolboy) v Peter Smyth (Kells) 

BU13B: E. Roy Cullen (Kells) v Seamus Buckley

BU13B: F. Daniel Kavanagh (St. Joseph's) v Dion Burke (Mothel)

BU13B: 7. Winner Match E v Winner Match F

Saturday 5th November 2011, O'Loughlin's CT2, Kilkenny, starts 2pm:

GU13B: A. Aine Dunne (Windgap) v Auril Deegan (Cullohill) 

GU13B: C. Caoimhe O'Shea (Windgap) v Ciara Jordan (Coolboy)

GU13B: G. Holly Hynes (St. Marys, Wx) v Aoife Holden (Kilfane)

GU13B: I. Caitriona Lawlor (Clogh) v Clodagh Neville (LL na Modhscoile, Lim)


Saturday 5th November 2011, Cashel, Tipperary, starts 12pm:

BU13B: A. Aidan Barry (Clogh) v Aidan O'Meara (Lahorna)

BU13B: B. Tadgh O'Neill (Mallow) v Nigel O'Callaghan (Broadford)

BU13B: C. Barry Loughnane (Clooney Quinn) v Daniel Ryan (Silvermines)

BU13B: D. David Walsh (Mallow) v Cathal Barry (Clogh)

BU13B: G. Brian Farrell (Kells, Kilk) v Jerome Cahill (Lahorna)

BU13B: H. Jerry Cronin (Ballydesmond) v Colin Ryan (Cashel)

BU13B: 2. Winner Match A v Winner Match B

BU13B: 6. Winner Match C v Winner Match D

BU13B: 10. Winner Match G v Winner Match H


Saturday 5th November 2011, Clarecastle Ct1, Clare, starts 1pm:

BU13B: Q. Aaron Connaughton (Williamstown) v Eoghan Sheehan (Mallow)

BU13B: R. Declan Leahy (Broadford) v Sean Mulkerrins (Inis Mór)

BU13B: J. Mark Purcell (Clogh) v Padraic O'Driscoll (Mallow)

BU13B: K. Kevin O'Connell (Ballydesmond) v Peter Donohoe (Inis Mór)

BU13B: 5. Winner Match Q v Winner Match R

BU13B: 15. Winner Match J v Winner Match K

BU13B: 14. Winner Match U v Winner Match V

Saturday 5th November 2011, Clarecastle Ct2, Clare, starts 1pm:

BU13B: U. Jake Crehan (Kells, Kil) v Adrian English (Ballyporeen)

BU13B: V. Eoin Regan (Clogh) v Billy O'Malley (Mallow)

GU13B: B. Caroline Hill (Lahorna) v Laura Philpott (Kilkishen)

GU13B: D. Sinéad Meagher (Nenagh) v Elaine Nee (Williamstown)

GU13B: E. Aíne Nic Giolla Dé (Inis Mór) v Doireann Murphy (Clarecastle)

GU13B: F. Andrea Noone (Moycullen) v Grainne Molloy (Lahorna)


Saturday 5th November 2011, Windgap, Kilkenny, 1pm:

BU13B: L. Conor Condon (Kells, Kilk) v Kevin Shannon (Bridgetown)

BU13B: M. Pat Grace (Windgap) v Ryan O'Neill (Dungarvan)

BU15B: N. Tadgh Fitzpatrick (Cullohill) v Niall Shinners (Lahorna)

BU15B: Q. Tiernan O'Brien (Ballyporeen) v Ciaran Costigan (Cullohill)

BU13B: 11. Winner Match L v Winner Match M


Saturday 5th November 2011, Kells, Meath, 1pm:

BU13B: W. Ben Devlin (O'Raghallaigh's) v Stephen McNicholas (Kiltimagh, Mayo)

BU15A: 2. Niall Allison (Carrickmore) v Shane Walsh (Kiltimagh, Mayo)

BU13B: 8. Alan Wrynne (Fenagh) v Kevin Diggins (Leixlip)

BU13B: 1. Pauric Mullan (Carrickmore) v Winner Match W

BU13B: 12. Mark Fetherstone (St. Coman's) v Matthew McCartan (Brackey)

BU13B: 9. Turlough Clarke (Brackey) v Sean Muddiman (Leixlip)

BU13B: 16. Jack Tobin (Leixlip) v Aaron Mohan (St. Mellans)


Saturday 5th November 2011, Ballyporeen, Tipperary, 2pm:

BU13B: I. Gerard O'Connoell (Mallow) v Conor McCarthy (NewmartketonFergus)

BU13B: N. Dean Farrell (Mothel) v James Prentice (Ballina)

BU15A: 5. Brian Foley (Tulla) v Joshua Maloney (Tipperary)

BU15B: H. Shane Flynn (Boherbue) v Aaron Hogan (Nenagh)

BU15B: K. Maurice Walsh (Kilfane) v John Ryan (Ballyporeen)

BU13B: 3. Winner Match I v WInner Match N


Sunday 6th November 2011, O'Loughlin's CT1, Kilkenny, start 1pm:

BU17A: 1. Adrian Farrell (Mothel) v Patrick Fitzgerald (Tuamgraney)

BU17A: 2. Patrick Brennan (Mothel) v Daniel Relihan (Liscarroll)

BU17B: A. Daniel Shore (Mothel) v Jason Cahill (Ballyporeen) 

BU17B: E. Gerard Foley (Ballynahinch) v Richard Martin (Bridgetown)

BU15B: T. Eoin Meagher (Nenagh) v David Mulhall (Monavea)

Sunday 6th November 2011, O'Loughlin's CT2, Kilkenny, start 1pm:

BU15B: R. Aidan Kerins (Cork) v Cathal Finucane (Newmarket on Fergus)

BU17B: F. Michael Hedigan (Liscarroll) v Marcus Troy (Newport)

BU17B: C. Brendan Hyland (Kells, Kil) v Colin Kelly (Newmarket on Fergus)

BU17B: D. Paul Gleeson (Newmarket on Fergus) v Eoin Doyle (Clogh)

BU15B: M. Killian Howard (Newmarket on Fergus) v Mark Dowling (Mothel)


Sunday 6th November 2011, Leixlip, Kildare, starts 1pm:

BU15B: F. David Doheny (Windgap) v Patrick McDonnell (Kiltimagh, Mayo)

BU15B: G. Donovan Cosgrove (Kiltimagh, Mayo) v Gary McElroy (Bawn) 

BU15A: 7. Ramunas Ramuskas (Monaghan) v TJ Byrne (Kiltimagh, Mayo)

BU15A: 8. Brian Mahon (Clogh) v Eugene McGeogh (Monaghan)

GU13B: H. Alana Doran (Clann Eireann) v Trisha Buggy (Clogh)

BU15B: U. Winner Match F v Winner Match G


Sunday 6th November 2011, Mullingar, 1pm: 

BU15A: 1. Peter Kennedy (Silvermines) v Robert Fox (Kells)

BU15A: 10. Darragh Mulkerrins (Moycullen) v Dylan Sheridan (Kells, Mth)

BU15B: P. Aaron Owens (Brackey) v Kalem Harte (Newport)

BU17B: B. Sean Carroll (Fairymount) v Jack Jones (Newport, Tip)


Sunday 6th November 2011, St. Joseph's, Wexford (3 Courts), starts 1pm:

BU15A: 3. JJ English (Goresbridge) v Stevie Lawlor (Bridgetown)

BU15A: 4. Emmett Landy (Windgap) v Rowan White (Ballyhogue)

BU15A: 6. Oisin Foley (Castlebridge) v Ben O'Shea (Ballyhogue)

BU15B: L. Brian Kehoe (Castlebridge) v Anthony Fitzgerald (Dungarvan)

BU15B: A. Darragh Lyons (Dungarvan) v Darragh O'Shea (Windgap)

BU15B: B. Keith Armstrong (St. Martin's, Wx) v Joey Curtis (Carlow)

BU15B: C. Liam Shannon (Bridgetown) v Stefan Comerford (Monavea)

BU15B: D. Jamie Joyce (Dungarvan) v Jason Shore (Mothel)

BU15B: E. Shane Fitzpatrick (Cullohill) v Mickey Maher (Ballyporeen)

BU15B: I. Winner Match A v Winner Match B

BU15B: J. Sean Carey (Kilkenny) v Winner Match C

BU15B: S. Winner Match D v Winner Match E 


Sunday 6th November 2011, St. Mellan's, Truagh, 1pm:

BU17B: G. Mattie McSorley (Brackey) v Lee McCann (St. Galls)

BU15B: O. Eoin Sullivan v Mark McDonnell (Emyvale)


Comments